Ako som sľúbil pred niekoľko dňami (presne 1975 dní), pridávam popis druhého dňa nášho výletu do NYC. Náš druhý deň sa začal dlhýýýýým spánkom pomaly až do obeda, nakoľko jet-lag samozrejme urobil svoje a chceli sme sa čo najrýchlejšie dostať do nejakého schopného režimu. Únava však zavelila spite a tak sme spali. Keď sa nám však podarilo konečte sa vyteperiť z nášho ubytka, náš plán, smer aj cieľ boli jasné. Central Park.
Central Park v číslach
Vo veľa travelblogoch, vlogoch a dokonca aj oficálnych sprievodcoch po New Yorku sa dozviete, že na Central Park Vám stačí pár hodín. S týmto názorom som sa stretol počas svojho researchu ohľadne Central Parku naozaj veľmi veľa krát. Som rád, že som si o ňom zistil viac predtým než som naň začal v itinerári vyhradzovaž čas, lebo by som sa veľmi obabral.
Central Park sa rozprestiera na rozlohe vyše 3,4km² a celkovo obsahuje vyše 93km chodníkov a cestičiek pre peších, čiže už to by malo napovedať o tom, že to nie je niečo čo sa dá stihnúť za pár hodín, ak chce človek naozaj vidieť tie najzaujímavejšie časti. V Central Parku sa tiež nachádza 20 tisíc stromov, 36 mostov, 29 sôch a monumentov, 26 baseballových ihrísk, 21 detských ihrísk, bazén (v zime zmenený na korčuliarsky ľad), 2 a pól hektárová zoo a 7 vodných plôch, z ktorých najvačšia – Jacqueline Kennedy Onassis Reservoir má až 43 hektárov.
Vybrali sme sa teda do Central Parku
Z nášho ubytka sme sa rezkým krokom vybrali až na … … nuž .. na najbližší roh ulice, kde sme chytili wifi a začali hľadať čo zhltneme na raňajkoobed. Zvítazil blízky Starbucks kde sme si zobrali kávu a raňajkové boxy pozostávajúce z trochy zeleniny a ovocia, zaujímavých dipov pre zeleninu a plnených tortíl a chlebíčkov. Raňajky to boli veľmi dobré a pri ich chrúmaní sme si posedeli na lavičke odkiaľ sme mohli v kľude okolo seba sledovať ruch mesta ktoré nikdy nespí. Množstvo hafkáčov a ľudí bolo rozhodne menšie ako som očakával. Na to, že sme boli v strede jedného z najrušnejších miest na svete, sme mali extrémny pokoj. Raňajky sme následne ešte zapili studeným a osviežujúcim smoothiečkom a pobrali sme sa spoznávať zelený raj v strede veľkomesta.
Nebudem klamať, napriek tomu, že sme v tu strávaili viacmenej celý deň, aj tak sme nevideli úplne všetko čo sme chceli. Bolo úžasné len tak si posedieť kdekoľvek nás napadlo, ničím sa nestresovať a proste si len užívať moment. Počas našich prechádzok sme videli niekoľko párov ktoré mali v parku svoje svadobné fotenie a ja som sa každý krát snažil Aničku zmiasť rečami, že nech sa neobáva, veď aj ja ju raz keď na to budú peniaze požiadam o ruku. Ona vtedy samozrejme ale ani netušila aké plány mám už hneď na ďalší deň.
Zvieratká, sochy, voda a skryté poklady
Vo väčšine filmov ktoré sa odohrávajä v Central Parku Vám filmári nezabudnú ukázať veveričky, ktoré sú tu naozaj všadeprítomné. Avšak vačšinou zabudnú, alebo sa aspoň neunúvajú poukazať aj na množstvo iných zvieratiek ktoré tu žijú v hojných množstvách. Pre začiatok sú tu doslova stovky druhov vtákov, ale na vlastné oči sme videli aj netopiere, medvedíky čistotné a … pre mňa najviac šokujúce … korytnačky.
V jazierkach plávajú desiatky veľkych korytnačiek a sem tam sa okolo nich mihne nejaká rybka. Je fakt neuveriteľné koľko ich tam bolo. Teda ono to uveriteľné asi je, ale pre mňa to bol šok.
Anyway, vďaka obchôdzke jazera sme as dostali ku miestam ktoré sme obaja milovali, posedenie na skalách a pozorovanie korytnačiek nám zabral snáď hodinu. Keď sme doobdivovali kortnačky, prišiel nápad otvorit c:geo1 a pozrieť či sa tu nenachádzajú nejaké geokešky a samozrejme že nachádzali.
Šipka navigujúca ku keške ktorú sme si vybrali nás odviedla severne od Conservatory Water na malé námestíčko kde sa nachádza súsošie „Alica v krajine zázrakov„. Popis kešky hlásal „tam kde sa pozerá zajac“, tak sme súsošie preskúmali, lokalizovali zajaca a začali skúmať kam sa pozerá. Kým som ja hľadal kešku, Anička sa ďalej venovala súsošiu a obdivovala ho. Vzniklo nám z toho dosť veľa pekných fotiek. Je to už nejaká doba čo som sa rozhodol, že síce už na geocaching nemám dosť času aby som ho robil pravideľne, tak som sa rozhodol, že aspoň jednu kešku musím „odloviť“ v každej krajine kam sa dostanem. Nie vždy sa to podarilo, ale … Tu áno.
Ja som si obďaleč ešte urobil pár selfies s mojim homie H.Ch. Andersenom, prešli sme ešte raz sa okolo Conservatory Water kde sme si porobili pár fotiek a zničený dňom sme sa presunuli naspäť na hotel. Anna o tom ešte nevedela, ale ja som na ďalší deň plánoval niečo veľké. Jej som len povedal, že musíme ráno skoro ísť naspäť do Central Parku lebo tam bude event ktorý nesmieme zmeškať. Naštastie netušila čo sa bude diať, a tak sme sa pobrali na hotel odýchnuť si a pripraviť sa na ďalší deň.
- Aplikácia pre geocaching pomocou ktorej si geokešeri vedia nájsť, či sa v ich okolí nachádzajú kešky ↩︎
Som jedlík, ktorého baví hudba, programovanie, motokáry a ktorý sa rozhodol, že sa popri svojej talentovanej žene naučí variť. Medzi najobľúbenejšie jedlá patrí guláš, demikát, pastrami a pizza.