Bravčová panenka.

Jemné, bravčové mäso, pre mňa ideálne na prípravu steakov. Chuťovo nenápadné, dobre marinovateľné. Rada panenku robím jednoducho – buď len s čiernym alebo bielym korením a soľou alebo s mojou zmesou drvených chilli papričiek a soli. Postup je popísaný nižšie. Je fajn nechať panenku marinovať cez noc v zmesi korenia a olivovom oleji, no pokiaľ na to nie je čas nevadí. Chuť bude možno menej výrazná ale aj tak skvelá 🙂

Prílohy k panenke môžu byť naozaj pestré – či už ryža, pečené zemiaky, sezónny šalát alebo ako som zvolila ja – pečená zelenina s hubami. Je fajn pripraviť si k nej aj jednoduché studené omáčky, no treba dať pozor aby sa nám príliš nezmiešali chuti a vône.

Časť ingrediencie so v tomto recepte spísala trochu inak – všetko treba dávať podľa chuti. Každý sám príde na to ako ochutené mäsko mu vyhovuje 🙂

Takže budeme potrebovať:

Grilovaná bravčová panenka:

  • bravčovú panenku (pre jednu osobu rátame štyri asi jeden a pol centimetrové kúsky mäsa), olivový olej , chilli soľ – dá sa kúpiť pripravená alebo si môžte pripraviť vlastnú 🙂

Príloha – u nás pečená zelenina:

  • Mrkva, cvikla, batáty, šampiňóny, cibuľa, paprika, cherry paradajky, celá hlavička cesnaku. Môžte použiť aj tekvicu, cuketu, baklažán, zemiaky…

Studené omáčky k mäsku aj zelenine: 

Medovo-horčicová:

  • med, plnotučná horčica, červená paprika (môže byť aj pálivá alebo chilli)

Smotanová s cesnakom a bylinkami:

  • kyslá smotana alebo biely jogurt, sušený cesnak, bylinky a soľ podľa chuti (ja používam soľ – Provensalské bylinky)

 

 

 

Mäso si pripravujem večer pred podávaním. Panenku si nakrájam, vložím do misy, prelejem panenským olivovým olejom a pridám chilli soľ podľa chuti. Celú zmes dôkladne premiešam – akoby masírujem kúsky panenky. Prikryjem a nechám cez noc v chladničke 🙂

Samotná príprava je pomerne rýchla –  poriadne predhrejeme  panvicu a na suchú dáme prudko opiecť kúsky mäsa na štýl steakov. Taktiež každý ako má rád – či už mäkší, surovejší alebo poriadne prepečený. Dôležité je aby sme ich ihneď po dopečení vložili do sklenenej nádoby a prikryli –  nechali ich pár minút odležať 🙂 Pustia šťavu, a zjemnejú.

 

Pečená zelenina je najlepšia čerstvá. Zeleninu si pripravíme, očistíme, uložíme do nádoby na pečenie, ktoré sme potreli olivovým olejom. Keď máme zeleninu uloženú, prelejeme ju jemne olivovým olejom a ochutíme soľou a bylinkami, poprípade koreninami. Dáme piecť do predhriatej rúry na cca 200°C, na asi 25 – 30 minút.


Je dobré spolu piecť typy zeleniny s cca rovnakou dobou pečenia napr. paradajky, paprika, šampiňóny – mäkšie rýchlejšie upečené typy, bataty, zemiaky, cvikla, cibuľa a väčšie šampiňóny – pečú sa dlhšie, preto si ich (okrem cibule a šampiňónov) radšej dopredu predvarím.


 

Studené omáčky pripravíme len dôkladným premiešaním ingrediencií, ochucujeme ich každý podľa seba. Smotanovo cesnakovú je dobré si pripraviť dopredu – sušený cesnak sa „odleží“ a bude chuťovo výraznejší. Naopak medovo-horčicový čím dlhšie ho necháme stáť, tým je hustejší, čo nemusí každému vyhovovať.

 

Na záver jedlo už len naservírujeme podávame 🙂

Dúfam že sa vám tento recepto-návvod páčil, a pochutili ste si 🙂

 

A.